V torek, 2. 10.,  smo se petošolci odpeljali v Rogatec, da bi si ogledali Muzej na prostem. Med vožnjo smo veselo klepetali, si ogledovali pokrajino in opazovali krajevne napise.

Pod brajdami smo pojedli malico. Razdelili smo se v tri skupine. V viničarski hiši smo z gospo Brigito, ki je pripravila testo, oblikovali vsak svojo žuliko (žulili/zgnetli smo jih v razne oblike). Žulike so romale v pečico, mi pa smo nadaljevali z delavnicami. Pri gospe Simoni smo se naučili veliko novega o zeliščih. V kovačnici smo poganjali meh, da je gospod Srečko lahko izdelal žebelj.

A našega ogleda še ni bilo konec.

Gospa Silva nas je odpeljala v Šmitovo hišo in nam pripovedovala, kako so živeli nekoč, kako so se umivali, kaj vse so naredili iz ličja, kje so spali otroci, kje dekleta. Ogledali smo si štiblc, črno kuhinjo in dekliško sobo. Pot nas je vodila v gospodarsko poslopje, kjer smo videli razne stroje in pripomočke, tudi babo. Mimo stranišča na štrbunk smo prišli do  štaluncev, kjer so redili prašiče. V bližini stoji dvojni kozolec – toplar, ki je služil kot streha za velike vozove, kot shramba za seno, kot naprava za sušenje koruze in drugih poljskih pridelkov.

V lodnu (trgovini z mešanim blagom) smo izvedeli, da so tu lahko kupili vse za vsakodnevne domače potrebe: vžigalice, sol, sladkor, moko, olje, kis, petrolej, tekstil, orodje, posodo in obutev.

Tehniški dan smo zaključili pri vodnjaku na čapljo. Pod brajdami so nas čakale pečene žulike, ki smo jih pospravili v vrečke. Zahvalili smo se vodičem, sedli na avtobus in se odpeljali proti domu. Na poti skozi Rogaško Slatino smo lahko opazovali stolp Kristal.

V Rogatcu smo preživeli lep dan, pa še vreme nas ni pustilo na cedilu.

Irena Kavka